Ékszer... Mennyit ér egy gyémánt?Mitől függ a gyémánt értéke? Mennyit ér a nyers gyémánt? Hogyan állapítják meg a gyémánt piaci értékét? Jó befektetés manapság a gyémánt ékszer? Ebben a cikkünkben mindezekre a kérdésekre fény derül. |
A gyémánt ékszer értéke nagymértékben függ a gyémánt kő csiszolásától, továbbá az ékszer értékét nagyban befolyásolja a gyémánt színe, nagysága, és a gyémánt tisztásága...
Mivel csiszolják a gyémántot? Miután az emberi civilizáció eljutott arra a fokra, hogy rájött arra, hogy a gyémántot csakis és kizárólag saját anyagával lehet megmunkálni, megindult a nagy kísérletezés, hogyan is lehet a legcsillogóbbá, legfényesebbé csiszolni a gyémántot, a föld ékkövét. Természetesen nem mindegy, hogy mekkora követ kell csiszolni, és az mennyit nyom majd a műveletek után, így a súly, azaz a karát is nagyon fontos tényező a besorolásnál (1 karát – 0,2 gramm). A gyémánt esetében a karát súlyt jelöl, nem méretet! Jele a ct és ne keverjük össze az arany tisztaságát jelentő kt jelölésű karáttal. 1913 óta 1 ct azaz karát gyémánt 200 milligrammnak felel meg.
Már XIV. Lajos pénzügyminisztere is felhívta a figyelmét a királynak, a nyers gyémánt és a megmunkált drágakő közötti értékkülönbségre: „A gyémánt időtlen pénz. Ilyen pénzért minden kapható, mert megfelelő csiszolással növelhető az értéke.”
Mi alapján határozzák meg a gyémánt értékét? A drágakőként felhasznált gyémánt értékét a 4C alapján határozzák meg: Colour (szín) Clarity (tisztaság) Carat (tömege karátban) Cut (csiszolás) Azaz a gyémánt értéke nagymértékben függ a kő minőségétől, nagyságától, színétől, tisztaságától. E tulajdonságokhoz járul még a csiszolás minősége. Az említett tulajdonságokon kívül a gyémánt árát egyéb tényezők is befolyásolják, különösen az ajánlat és kereslet kérdése. Ma a kereslet és kínálat mesterséges egyensúlyban való tartásával nagy áringadozások csak ritkán fordulnak elő. A kisebb gyémánt köveknél az ártöbbletet a magasabb csiszolási költségek okozzák. Egy 1 karátos gyémánt kő csiszolásához sokkal kevesebb munka és gyémántpor szükséges, mint 100 olyan kisebb kő megcsiszolásához, amely összesen tesz ki egy karátot. A nyers kövek ára körülbelül nyolcada-tizede a csiszoltakénak.
A zárványok természetesen rontják a drágakövek minőségét, hiszen csökkentik a gyémántok átlátszóságot, és hatással lehetnek a kő színére is. Az értékcsökkentő hatás a zárványok elhelyezkedésétől, méretétől és intenzitásától függ. Az ékszer minőségű gyémántok értékének meghatározó jellemzője a színük. Leszámítva a ritka, színes gyémántokat (rózsaszín, kék) a kövek értéke annál magasabb, minél fehérebb a színük. A színtelen kövek között a teljes víztisztaság szerint megkülönböztetnek első-, második- és harmadik- vízű köveket. Némely teljesen színtelen és átlátszó kő kékesbe hajló fényű, ezek értéke a legmagasabb.
A színes kövek közül a legelterjedtebb a sárga, illetve ennek egész gyenge színárnyalata. A dél-afrikai kristályok nagy része ilyen, de nem ritkák az erősebb sárgaszínűek: bor-sárga, méz-sárga, narancssárga. A zöld színárnyalatban inkább a sárgászöld uralkodik; a tiszta zöld ritka. Megfigyelték, hogy a sárga és zöld szín, csiszolásnál elhalványodik. Miért jó befektetés a gyémánt ékszer? A gyémánt vásárlás a mostani gazdasági helyzetben egyre ésszerűbb befektetésnek számít. Szakértők szerint az elmúlt öt évben a jó minőségű gyémántba és gyémánt ékszerbe fektetett vagyonok kimagasló megtérülést hoztak a tulajdonosoknak. A mostani pénzügyi helyzetben, amikor minden más eszköz értéke a padlóra került, a gyémánt nem, vagy csak nagyon csekély mértékben vesztett az értékéből. Ez mostanában szinte az egyetlen ilyen befektetési lehetőség. A gyémánt és a gyémánt ékszer stabilitása azzal magyarázható, hogy sokkal szűkebb az a kereskedői réteg, akik meghatározzák a piacot, mint más áruk esetében. Amíg például az arany és arany ékszer árát sokkal inkább befolyásolják a külső gazdasági tényezők és a manipulációk, addig a gyémánt és a gyémánt ékszer piacát igen komolyan ellenőrzésük alatt tartják a kereskedők, akiknek nem érdeke a hektikus áringadozás.
|